Wa alaykom salam !
Kedves Judit!
Megengedett imákat összevonni de fontos, hogy ennek feltétele az legyen, hogy okunk legyen rá!Aki szándékosan hagyja el a kötelező ima idejét az nem pótolhatja be azt , újításnak minősül, mert minden olyan vallásjog amit a Korán és a prófétai hagyományok nem hoztak, annak azámít. A Próféta(béke legyen vele )ezt nem engedte meg.Amennyiben valaki elfelejtett vagy átaludt egy imát csak úgy nyerhet megbocsátást, ha azonnal elvégzi azt, amelyiket elfelejtette, inshaAllah.
Megengedett az imádozónak összevonni a dohor imát az aszr imával, illetve a magrib imát az isá imával. Ez azt jelenti, hogy elvégezzük a dohor imát, majd rövid szünet után felállunk és egyből imádkozzuk az aszr imát. A magrib és isá imák összevonásánál hasonlóképpen járunk el. Az összevonásnak két fajtája van:
1. a korábban végzendő ima idejében végezzük el egymás után mindkét imát, 2. a később végzendő ima idejében végezzük el egymás után mindkettőt.
Az öt imádkozás 3 blokkba sorolható: 1. fadzsr ideje (egy imádkozás végzendő el, tehát nincs összevonás), 2. a Nap delelőjétől napnyugtáig (dohor és aszr ideje, tehát ez a kettő összevonható EBBEN a sávban – delelőtől napnyugtáig), 3. napnyugtától hajnalhasadtáig (magrib és isá ideje, tehát ez a kettő összevonható EBBEN a sávban – napnyugtától hajnalig [de jobb éjfél előtt]).
Ha összevonunk két imát, akkor a következőképpen járunk el: az azán után az első ikáma következik, majd elvégezzük a dohor (vagy este a magrib) imát; rövid szünet után a második ikáma hangzik el, és elvégezzük az aszr (este az isá) imát.
Az összevonás feltétele, hogy okunk legyen rá. Ok lehet például:
1. Zarándoklat idejében a 9. napon ajánlatos a zarádoknak imádkoznia a dohor és az aszr imát a dohor idejében összevonva, és a magrib és az isá imát az isá idejében. 2. Az utazás (ilyenkor rövidíteni is lehet – ld. előbb), vagy az utazás szándéka (ha például délután aszr előtt hagyjuk el otthonunkat, akkor a dohor ima idejében a dohor ima után rögtön imádkozunk aszr-t, vagy ha este utazunk, akkor a magrib ima után rögtön isát imádkozhatunk). 3. Eső, havazás, nagy hideg. 4. Betegség. 5. Szoptatás (szülés után akár két éven keresztül). 6. Állandó vizelési (székelési) kényszer érzete, vizeletfolyás (akkor imádkozzon összevonva a beteg, amikor átmenetileg megszűnnek vagy csillapodnak a tünetek). 7. Munka, elfoglaltság (különösen, ha nem tudja valaki otthagyni a munkát, vagy csak kevesebbet keresne azáltal, ha nem vonná össze a két imát). 8. Iskolában, ha nem lehet otthagyni a tanórát (ilyenkor valamelyik szünetben összevonhatjuk az esedékes két imát). 9. A nappalok rövidsége esetén a dohor és aszr, az éjszakák rövidsége esetén a magrib és isá vonható össze, ha nehézségbe ütközik külön imádkozni (munka, fáradtság). 10. Háború.
Bizonyítékok:
1. „A tabúki csatában Mohamed Próféta (BLV) összevonta a dohor és aszr imákat az aszr idejében, amikor delelés előtt indult útnak, és a dohor idejében imádkozta ezt a két imát, amikor a Nap delelése után indult útnak; és hasonlóan tett a magrib és isá imákkal.” – szahíh hadísz jelentése. (Abu Dáúd, at-Tirmidi, Ahmed) 2. Ibn Abbász: „Ne mondjam-e el, hogyan imádkozott Allah küldötte az utazáskor? – De, igen! – mondták az emberek. Ha a Nap delelésekor helyben volt, összevonta a dohor és aszr imákat, mielőtt útnak indult. Ha delelés előtt indult, akkor az aszr idejében állt meg és vonta össze a két imát (dohor, aszr). Ha napnyugtakor helyben volt, összevonta a magribot és isát, mielőtt elindult. És ha napnyugta előtt indult, akkor isá idejében állt meg és vonta össze a két imát.” – szahíh hadísz. (as-Safií, Ahmed, Bajhaki) 3. Ibn Abbász: „Allah küldötte összevonta a dohor és aszr imát és ugyanúgy a magrib és isá imát Medinában anélkül, hogy félt volna, vagy utazott volna.” (Muszlim, Málik, Abu Dávúd, Abu Avána, as-Sáfií, at-Taháví, Bejhaki) Ibn Abbásztól kérdezték, hogy miért csinálta ezt (az összevonást) Mohammed Próféta (BLV), erre így válaszolt: „Azért, hogy a követői közül ne okozzon senkinek nehézséget.” 4. „Ibn Abbász összevonta a dohor és aszr imákat elfoglaltság (munka) miatt.” (an-Naszái) 5. Ibn Abbász: „A Próféta (BLV) nyolc rakát (dohort és aszrt) együtt, és hét rakát (magribot és isát) együtt imádkozott Medinában.” (al-Buhári, Muszlim, Sáfií, Abu Dávúd, Abu Affána, al-Bejhaki, Ibn Abi Sejbah, an-Naszái) 6. Málik megemlíti Muvatta című könyvében, hogy Omár fia a közösséggel együtt összevonta a magrib és az isá imákat esős időben. 7. „A Próféta (BLV) egy esős éjszakán összevonta a magribot és isát.” (al-Buhári)
Megjegyzés: Fontos megjegyezni, hogy az összevonás csak utazás esetén jár együtt az imádkozás rövidítésével, egyébként 4+4 (dohor + aszr), illetve 3+4 (magrib + isá) rakát imádkozunk. Az aszr a magribbal nem vonható össze! A fadzsr imát mindig az idejében kell elvégezni, nem vonható össze semmivel! Nem szabad két imánál többet összevonni!
InshaAllah így már kaptál egy tisztább képet kedves Judit!
Béke legyen veled és Allah áldása!
Assalamu alaykom wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!
Kedves Fórumozók!
Elnézéseteket kérjük, egy ideig kicsit késni fogunk a válaszokkal! inshaAllah nemsokára újból gördülékenyebb lesz a fórum élet és ugyanúgy mint eddig, igyekszünk hamar megadni a felmerülő kérdésitekre a válaszokat!Addig is türelmeteket szeretnénk kérni, inshaAllah!
A szoel és algaisha üzenet váltásában felmerülő kérdésekre adnék egy kis összefoglalót, inshaAllah.
Ibh Omarra (ra) való hivatkozással jegyezték fel, hogy Allah küldötte s.a.w. azt mondta: Öt kulcsa van az ismeretlennek, amiről egyedül csak Allahnak van tudása: senki nem tudja, mi történik holnap, csakis Allah, senki nem tudja, mit rejtenek az anyaméhek, csakis Allah, senki nem tudja, mikor esik az eső, csakis Allah, senki nem tudja, milyen földön hal meg, és senki nem tudja, mikor jön el az Óra, csakis Allah. (Saheeh al-Bukhaari, Kitaab Tafseer al-Qur’aan, hadeeth no. 4328)
Az orvosok meg tudják állapítani a születendő magzat nemét ultrahang vizsgálatokkal, de vegyük észre, hogy ez a tudás bizonytalan és tökéletlen. Követnek el hibákat, ahogy ezt számtalan tapasztalat is bizonyítja. Továbbá ezeket a vizsgálatokat csak a várandósság előrehaladott állapotában végzik el, mikor a magzat már több hete-hónapos, mert hamarabb nem eredményesek. S még ha a születendő gyermek nemét meg is tudják állapítani, azt nem tudják megmondani előre, hogy megmarad-e a terhesség, hogy időre születik-e a baba, illetve hogy élve vagy halva jön majd világra. Nem tudják megjósolni, mennyi időt tölt a gyermek az anyaméhben, csak bizonytalan következtetéseket tudnak levonni, s nem tudják, milyen hosszú élet vár egy újszülöttre, milyen lesz az ellátása, s hogy a Pokol vagy a Paradicsom lakóit gyarapítja-e majd.
Tudni, hogy mit hordoznak az anyaméhek nem pusztán a magzat nemének tudását jelenti, hanem ennél sokabb tágabb tudást, aminek senki nincs birtokában, csakis Allah, ahogy ez ki is nyilatkoztatott:" Allah tudja, mivel viselős minden nőstény és mennyit fogyatkoznak és mennyit gyarapítanak az anyaméhek. Minden dolognak nála a mértéke."(al-Ra‘d 13:8)
Ibn Katheer ezt úgy magyarázta, hogy: Allah itt a tökéletes tudásáról üzen nekünk: előtte semmi nem marad rejtve, ő pontosan tudja, mit hordoz minden faj nőstényeinek a méhe. Azt mondja: „ő tudja, mi van a méhekben” azaz tudja, hogy hím- vagy nőnemű az utód, jó vagy rossz, a Paradicsom lakója lesz vagy a Pokolra kárhozik, hosszú élete lesz vagy rövid. Máshol is hasonlót üzen: „Ő a ti legjobb ismerőtök már akkortól, amikor létrehozott benneteket földből és amikor még magzatok voltatok anyátok méhében.” [al-Najm 53:32]
A 2 szahíhban ( Bukhari ,Muszlim) szerepel egy feljegyzés Ibn Mas’oodtól, aki ezt mondta: „Allah Küldötte (s.a.w.) így szólt: Mindannyiótok úgy teremtetett, hogy 40 napig gyülekezik az anyja méhében, aztán hasonló ideig ott van, mint vérrög, majd megint hasonló ideig mint húsdarab. Ekkor egy angyal küldetik, aki lelket lehel belé, s akinek eztán 4 feladata van: hogy lejegyezze, milyen az ellátása, az élettartama, a cselekedetei, s hogy nyomorult-e avagy boldog.” Egy másik hadísz szerint az angyal ezt mondja: O, Urunk, hím vagy nőstény? Nyomorult vagy boldog? Milyen az ellátása? Milyen hosszú az élete? Majd jegyzetelni kezd.
Al-‘Awfi azt mondta: “hogy mennyit fogyatkoznak az anyaméhek a vetélésre (vagy koraszülésre) utal, a mennyit gyarapítanak pedig a túlhordásra, mert néhány nő 10 hónapig várandós egy gyermekkel, más nők 9 hónapig, és a várandósság ideje egyénenként változó. Erre utal az ája is. Al Dahhaak is úgy tartja, 9 hónapnál rövidebb illetve hosszabb terhességre utalnak a kifejezések.
/Forrás: www.islam-qa.com/
Fordította: Eszter Fatima Sabik testvérünk
Béke veletek és Allah áldása!
Egyistenhit csapata
Wa Alaikomusszalam, kedves Szoel!
Fogok válaszolni erre a kérdésre is, csak türelmedet kérem :)
Most el vagyok foglalva.
Salam