Üdvözlünk Kedves látogató! Szeretnénk, ha részt vennél a fórumban, és leírnád a saját hozzászólásodat a témák alatt vagy máshol. Ehhez csak annyit kell tenned, hogy bejelentkezel. Ha pedig nincs fiókod, akkor regisztrálj!
Ramadán böjtölése

Mint tudjuk, Ramadán böjtölése az Iszlámvallásnak a negyedik pillére.

Minden muszlimnak, aki elérte a felnőtt kort, akár férfi legyen, akár nő, kötelező böjtölnie, ha eljön a Ramadán hónapja.

A Böjt az, hogy hajnalhasadástól a naplemenetig visszafogjuk magunkat az evés-ivástól és a feleséggel való közösüléstől azért, hogy közelebb kerülhessünk a Magasztos Allahhoz.

Ramadán böjtölésének a feltételei:

  1. Vallás: a hitetlennek nem kell böjtölnie, amíg nem lép be az Iszlámvallásba.
  2. Józanság: nem kötelező az elmezavarodottnak böjtölnie, amíg nem gyógyul meg.
  3. Megérés: nem kell a kiskorúnak böjtölnie, amíg nem éri el a felnőttkort, viszont bátorítani kell őt a böjtre. Ha akar, böjtölhet.
  4. Képesség: az időseknek vagy az állandó betegségben szenvedőknek nem kell böjtölniük, viszont minden ramadáni napra etetniük kell egy szegényt!

Ramadán böjtölésének Allah szerint elfogadott feltételei:

  1. Menstruáció: mindaddig nem szabad a menstruáló nőnek böjtölnie, amíg nem fejezi be azt, és amíg nem [1]tisztul meg.
  2. Gyermekágy: nem szabad a gyermekágyas nőnek böjtölnie, amíg nem tisztul meg!
  3. Szándék: Ramadánnak a kezdeti éjszakájánál szándékozni kell Ramadán hónapjának végigböjtölését. Ramadánon kívüli önkéntes böjtre szándék nem szükséges.

A szándék fogalma: A szándékot nem kell kimondanod sem kiejtened, hanem magadban tartsd, ahogy mondta a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette–: "A tettek szándék szerint ítéltetnek meg."

A Szuhur: Hajnal előtt egy fél órával egyél és igyál úgy, hogy amikor jön a hajnal, akkor befejezed az evés-ivást.
Az Iftar, vagyis a böjtmegszakítás: Amikor lemegy a nap, akkor meg kell szakítanod a böjtöt.

A böjtöléssel járó feltételek:

  1. A Szuhurt halogatni kell az éjjel végére, amíg nem jön a hajnal, mert ha eljön a hajnal, akkor vissza kell fognod magad az evés-ivástól.
  2. Az Iftart pedig siettetni kell úgy, hogy amikor lemegy a nap, rögtön meg kell szakítanod a böjtöt.
  3. Több jó dolog tétele Ramadánban: többet imádkozz úgy, hogy a szorgalmi imákat is imádkozd. Többet adományozz a szegényeknek, sok Koránolvasást végezz, sokat emlegesd Allahot, gyakorold a fohászokat és sok bocsánatot kérj Allahtól!
  4.  Engedékenység: ha valaki szid téged, mondd neki azt, hogy: "böjtölő vagyok!" Tehát nem szabad visszaszidni, hanem jó cselekedettel kell viszonozni a rossz tettet azért, hogy nyerd el Allahnál a jutalmat és kerüld el a bűnt!
  5. Böjtmegszakítási fohász: böjtmegszakítási fohásszal kell kezdeni az evést.

Például: "ALLAHUMME LEKE SZUMTU UE ELE RIZKIKE EFTARTU FETEKABBEL MINNI INNEKE ENTE-SSZEMÍ-U-L-ELÍM."

Jelentése: "Ó Allah, Teérted böjtöltem és a Te kegyedből megszakítom a böjtöt, tehát fogadd el tőlem! Te vagy a Halló és a Tudó"

  1. Száraz étel: nem ajánlatos száraz étellel megszakítani a böjtöt, tehát mielőtt kezdesz enni, egyél datolyát (ajánlott három darabot), aztán igyál vizet és következhet az evés!

Felmentések Ramadánban:
Négy csoportba oszthatjuk azokat az embereket, akik ehetnek Ramadánban:

  1. Az utazó és a beteg, akinek rosszat tesz a böjt: ilyen esetben jobb, ha nem böjtöl. Pótolnia kell ezeket a napokat, amikor beteg volt vagy utazott.
  2. A menstruáló és a gyermekágyas: nem böjtöl, de pótolnia kell.
  3. A terhes és a szoptató: ha fél attól, hogy a böjt rosszat tesz a magzatának vagy a babájának, akkor ne böjtöljön, viszont etessen minden napra egy szegényt vagy pótolja akkor, amikor befejezi a terhességet vagy a szoptatást úgy, hogy ahány napot nem böjtölt, annyi napot pótol.
  4. Öregség vagy folyamatos betegség miatt nem tud böjtölni: aki öregség vagy folyamatos betegség miatt nem tud böjtölni, az ne böjtöljön, de minden ramadáni napra etessen egy szegényt! Az etetés minimális mértéke körülbelül másfél kg. étel.

Ajánlott szorgalmi böjt (Ramadánon kívül):

  1. [2]Saual hónap hat napjának a böjtölése: Ramadán hónapja után következik saual hónapja. Saual hónapjában ajánlott böjtölni hat napot. Azt mondta a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette–: "Aki végigböjtöli Ramadán hónapját, aztán böjtöl hat napot saual hónapjában, az olyan fizetséget kap Allahtól, mintha az egész évet végigböjtölte volna, és aki minden évben ezt teszi, mintha az egész életét végigböjtölte volna." Tehát a Magasztos Allah egy jó tettet megtízszerez. A Ramadán hónapját megtízszerezi, így mintha 300 napot böjtölt volna, és ha még böjtöl hat napot saualban, ennek a fizetsége 60 nap. Az eredmény 300+60, azaz mintha 360 napot böjtöltél volna (kb. egy év).
  2. Minden hétfői és csütörtöki nap böjtölése: minden hétfői és csütörtöki napon ajánlott böjtölni, mert hétfőn és csütörtökön a Magasztos Allah átnézi a szolgái tetteit.
  3. A fehérnapok böjtölése: ha minden hónap tizenharmadikán, tizennegyedikén és tizenötödikén (úgynevezett fehér napok) böjtölsz, akkor a kegyes Allah úgy írja meg neked, mintha az egész életedet végigböjtölted volna. Itt is havonta három nap, azaz 3x12x10=360, ami majdnem egy év, de a kegyes Allah egy teljes évet ír neked fizetségül.
  4. Böjtölés [3]zul hidzsah honapjában: zul hidzsah hónapjában ajánlott az első kilenc nap böjtölése. Zul hidzsah kilencedikére esik 'Arafa napja.
  5. Böjtölés [4]muharram honapjában: muharram kilencedikének és tizedikének a böjtölése ajánlott, mert akkor van Asura napja.

Tiltott napok böjtölése (Ramadánon kívül):

  1. Saban utolsó napja: ramadán 1-je előtti napon [5]saban utolsó napján tilos böjtölni.
  2. A két ünnep böjtölése tilos: az "Al-Fitr" és az "Al-Adha" ünnepi napok böjtölése tilos.
  3. Zul hidzsah három napja böjtölésének a tilalma: zul hidzsah 11-én, 12-én és 13-án tilos böjtölni.
  4. A pénteki nap külön böjtölésének a tilalma: a pénteki napot külön böjtölni nem szabad, kivéve, ha együtt böjtölöd a csütörtöki vagy a szombati nappal.
  5. A nő böjtölése: a nő szorgalmi böjtölése a férje tudtán kívül tilos.

Tudnivalók:

  1. Hitből és számításból: [6] a böjtölő hitből és számításból böjtöljön, és ne másért.
  2. Véletlenek: Előfordul, hogy a böjtölő megsebesíti magát, véletlenül hány vagy valami folyadék kerül a szájába (gyomorsav, orrváladék vagy egyéb). Ez mind nem érvényteleníti a böjtöt, ha nem tehet róla.
  3. [7]Dzsunub: ha a böjtölő éjszaka dzsunub lett, akkor legyen a szándékában, hogy tovább fog böjtölni, aztán hajnalban végezze a [8]ghuszlot, imádkozzon hajnali imát és böjtöljön tovább.
  4. Menstruáció és a gyermekágy: az a nő, akinél hajnal előtt ér véget a menstruálás vagy a gyermekágyas időszak, végezze a ghuszlot, majd imádkozzon naplemeneti, esti és a mostani hajnali imát, aztán kezdjen böjtölni. Ha pedig úgy ért véget a gyermekágyas időszak, hogy még nem telt el a negyven nap, akkor végezze a ghuszlot, imádkozzon és böjtöljön.
  5. [9]Sziwek: a böjtölőnek szabad (mint máskor is) használnia a sziwekot a nap elején és végén, sőt ez ajánlott is.
  6. Parancsok és tilalmak betartása: a böjtölőnek és másnak végre kell hajtania Allah parancsait és el kell távolodnia a tilalmaktól. Tehát Allah parancsainak vesse alá magát, és Allah tilalmait kerülje el azért, hogy a munkálkodása vagy a böjtölése elfogadott legyen a Magasztos Allahnál és a sikeresek közé tartozzon.
  7. Használd jóra Ramadán idejét: használd fel Ramadán idejét imára, adományozásra, Koránolvasásra, Allah emlegetésére, fohászra, bocsánatkérésre, esetleg arra, hogy végezd az [10]Omrát, mert Ramadán a legmegfelelőbb idő arra, hogy az emberek megtisztítsák a szívüket a romlástól.
  8. Kerüld el a tiltott dolgokat: a böjtölőnek és a többieknek távol kell tartaniuk magukat a bűntől, a tiltott beszédtől, a tiltott nézéstől, a tiltott evéstől-ivástól és a tiltott helyek látogatásától azért, hogy érvényes és elfogadható legyen a böjtje vagy a munkálkodása, és kiérdemelje a bűnbocsánatot és a pokolból való kiszabadulást.
  9. A böjt alól felmentett személy: a beteg vagy az utazó, aki fel van mentve a böjt alól, nem böjtölhet valaki más helyett csakúgy; mint az, aki böjtöl egy halottja helyett, amit a halottnak kellett volna az életében pótolnia, de a halála miatt nem tudta.
  10. Utazás a böjt megúszásáért: annak az utazónak nem szabad felhasználnia a böjt alóli felmentést, aki direkt azért utazik, hogy ne kelljen böjtölni.
  11. Evés-ivás feledésből: ha valaki Ramadánban látja a muszlim testvérét, hogy feledésből eszik-iszik, akkor kötelező emlékeztetnie arra, hogy Ramadán van, mert azt mondta Allah a Koránban: "Ti hívők, legyetek egymás segítőtársai a dicsőségben és az óvakodásban!"
  12. Véletlenül bekerül a szájába: akinek a szájába légy, por vagy füst véletlenül bekerül, annak érvényes a böjtje.
  13. Tudatlanságból eszik-iszik: Aki tudatlanságból hajnal után azért eszik-iszik, mert azt hiszi, hogy még nem jött el a hajnal vagy naplemenet előtt azért, mert azt hiszi, hogy már lement a nap, annak érvényes a böjtje.
  14. Recitálás: ramadánban ajánlatos gyakorolni recitálva olvasni a Koránt.
  15. A ramadáni megbocsátás feltételei: a böjtölés, az éjszakai felkelés (különösen a Leiletul [11]Kadr éjszakáján), a Koránolvasás, Allah emlegetése, a fohász, a bocsánatkérés, a megbánás, a böjtölők etetése böjtmegszakításkor és az adományozás, mindez hitből és [12]számításból legyen!
  16. Adomány: a legjobb adomány a ramadáni.
  17. Pótlások: Nem kötelező, de ajánlatos egymás utáni napokon pótolni a Ramadánban kihagyott napokat.
  18. Rövid napokat pótolni: megengedett rövid napokat választani Ramadán pótlására a hosszú és a meleg nyári napok helyett.
  19. Jobb, ha böjtöl: ha valakinek Ramadánban megengedett az evés-ivás, akkor tegye, de ha tud böjtölni, akkor jobb, ha böjtöl, mert azt mondta Allah: "de ha böjtöltök, jobb nektek!" (Korán, 2:184).
  20. Kitartásra való szoktatás: a böjt egy lelki gyakorlat, hogy a lelkünket megeddzük és rászoktassuk a kitartásra.
  21. A böjt egészséges: a böjtnek gyógyító hatása van sok betegség ellen. Azt mondta a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette–: "Böjtöljetek, hogy egészségesek legyetek!"
  22. [13]Takbír végzése: az [14]Al-Fitr ünnep éjszakájától kezdve mind az ünnepi [15]ima kezdetéig ajánlatos a takbírt végezni a mecsetekben, otthon és a piacokon.
  23. Ramadán utolsó tíz napjának a jellemzői a következők:
  • Életre kelteni az éjszakát imával, fohásszal és megbánással.
  • A családot imára kell kelteni hajnalban!
  • Az intim kapcsolat megszüntetése és csak az istenszolgálatra szánd magad!

Ramadán hónap jellemzői:

  1. Iszlám egyik pillére: Ramadán böjtölése, az Iszlám negyedik pillére.
  2. Istenszolgálat gyakorlása: Ramadán utolsó tíz napjában hitből és számításból kell gyakorolni az imára való éjszakai felkelést, a [16]Tarauih imát és az [17]At-Tazsahhudot.
  3. A Korán leküldése a Földre: a Magasztos Allah Ramadánban küldte le a Koránt az Égből a Földre. "Ramadán hónap, amikor a Korán, mint útmutatás küldetett le az emberek számára, és kinyilatkoztatott az útmutatás és a megkülönböztetés nyilvánvaló bizonyítékai gyanánt." (Korán, 2:185).
  4. Al-Kadr éjszakájának a kegye: Al-Kadr [18]éjszakája ezer hónapnál is jobb.
  5. A ramadáni Badr nagy csatája: Akkor győzött az Iszlám Népe a társítók ellen.
  6. Mekka felszabadulása Ramadánban történt: akkor a Magasztos Allah győzelemre vitte a Prófétáját–Allah dicsérte és üdvözítette–. Akkor az emberek seregestül beléptek az Iszlámba.
  7. Események Ramadánban: Ramadánban kinyílnak a Mennyország és a Kegyelem kapui, bezáródnak a Pokolé és bekebelezik a Sátánokat.
  8. [19]Khaluf: a böjtölő szájának a szaga jobb Allahnál, mint a [20]Miszk illata.
  9. Bocsánatkérés a böjtölőkért: Az angyalok kérik Allahot, hogy bocsásson meg a böjtölőknek!
  10. A jutalom többszeresítése Ramadánban: a prófétai beszéd arról szól, hogy az önkéntes istenszolgálatnak a fizetsége Ramadánban olyan, mint a kötelezőé és a kötelezőé pedig meghetvenszereződik.
  11. A fohászt meghallgattatik: Ramadánban lejön a Könyörület és a fohászod meghallgatásra talál Allahnál.
  12. Pokolból való kiszabadulás: Ramadánnak az eleje kegyelem, a közepe megbocsátás és a vége pedig a Pokolból való kiszabadulás.
  13. Ramadán az állhatatosságnak a hónapja: Az állhatatosságnak a jutalma a Mennyország.
  14. Jutalom a munkáért: Ramadán utolsó napjában Allah megbocsát a böjtölőknek, így a böjtölő megkapja a fizetségét a munkájáért.

Tehát sok áldás és jóság jár Ramadánban. Tehát fel kell használnunk a lehetőséget arra, hogy megbánást tanúsítsunk Allahnál és sok jót cselekedjünk!


Jó tanácsok

  1. Böjtöld Ramadánt hitből és számításból úgy, hogy hiszel Allahban, és számítasz a jutalmára, amit ad neked a munkádért!
  2. Figyelj arra, hogy Ramadánban egyszer se szegd meg a böjtöt ok nélkül!
  3. Ramadán éjszakáit tarauih imával, éjszakai felkeléssel (különösen az Al-Kadr éjszkájában), hitből és számításból gyakorold azért, hogy a Magasztos Allah megbocsássa neked az eddig elkövetett bűneidet!
  4. Az evésed, az ivásod és az öltözéked az Iszlám szerint és megengedett úton legyen megszerezve azért, hogy a tetteid elfogadhatóak legyenek és a fohászod meghallgatásra találjon Allahnál!
  5. Etess a házadban vagy máshol néhány böjtölőt azért, hogy megszerezd értük a fizetséget Allahnál.
  6. Ügyelj arra, hogy az öt ima időben legyen imádkozva! A legjobb ima a közösségi ima a mecsetben a többiekkel.
  7. Sokat adományozz, mert a legjobb adomány a ramadáni.
  8. Vigyázz arra, hogy el ne veszítsd a drága ramadáni idődet hasznos és igaz munka nélkül, mert felelős vagy Allahnál, hogy a szabad idődet mire használtad.
  9. Végezd az Umrát Ramadánban, mert az egyenlő egy [21]Hadzsával.
  10. Könnyítsd meg a nappalod böjtölését az éjjel végi szuhurral.
  11. Naplemenet után rögtön szakítsd meg a böjtödet!
  12. Ha dzsunub vagy, akkor hajnal előtt végezd a ghuszlot azért, hogy időben tudj kezdeni böjtölni!
  13. Használd a ramadáni alkalmat arra, hogy a legjobb dolgokkal foglalkozz, amit Ramadánban érdemes megtenni, mint például a Koránolvasás. Ha olvasod a Koránt, akkor a túlvilágon tanúskodni fog melletted, ha pedig elhanyagolod, akkor ellened tanúskodik.
  14. Tartsd vissza a nyelvedet a hazugságtól, a káromkodástól, a pletykától, mert ezek a dolgok elrontják a böjtöt.
  15. Ne idegesítsd magad a legkisebb dolgok miatt mondván, hogy: "böjtölök", inkább a böjt legyen az oka, hogy béke áradjon a lelkedből.
  16. Végezd a böjtödet úgy, hogy óvakodsz Allahtól. Figyelj Allahra titokban és nyilvánosan és köszönd meg Neki a kegyet, amit adott! Járj az egyenes úton Allah engedelmével úgy, hogy megengeded magadnak azt, amit Allah megengedett, és eltiltod magad attól, amit megtiltott.
  17. Sokat emlegesd az Uradat és kérj Tőle bocsánatot! Ha fohászkodsz, akkor mindig kérd Tőle azt, hogy juttasson téged a Mennyországba és távolítson el téged a Pokoltól. Ha böjtölő vagy, akkor érdemes fohászkodni naplemenet után böjtmegszakításkor vagy az éjszaka végén szuhurkor. Ebben az időben a Magasztos Allah meghallgatja és megadja a fohászkodó fohászát és megbocsát neki.
  18. Sokat fohászkodj magadért, a szüleidért, a gyermekeidért és a muszlimokért, mert a Magasztos Allah garantálta azt, hogy ha Őhozzá fordulunk fohásszal, akkor Ő meghallgatja és megadja azt.
  19. A megbánás tanúsítása:
  1. Olyan megbánást tanúsíts Allahnál, hogy utána nem térsz vissza a bűnbe!
  2. Megbánás után teljesen el kell kerülnöd a bűnt!
  3. Magadban meg kell bánnod azt, hogy elkövetted!
  4. Igyekezz, hogy a jövőben ne kövesd el!

Ha így teszel, akkor Allah megbocsátja neked.

  1. Böjtölj hat napot [22]saualhónapjában, mert aki böjtöli Ramadán hónapját, aztán böjtöl hat napot saual hónapjában és ezt évente teszi meg, az olyan, mintha leböjtölte volna az egész életét.
  2. Böjtölj arafanapján [23]zul hidzsah 9-én. Így Allah megbocsátja neked a múlt évben és a következő évben elkövetett bűnöket. Ha pedig Arafahegyen állsz, akkor ne böjtöld ezt a napot, mert a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette–, amikor ott állt, akkor nem böjtölt.
  3. Böjtölj Asura,vagyismuharramhónap tizedikén, és nyerd el az egész évi bűnbocsánatot.
  4. Ha eltelik Ramadán, akkor folytasd így tovább, ahogy eddig csináltad! Óvakodj Allahtól és addig cselekedj igaz tetteket, amíg nem jön el a halál! Korán "szolgáld Uradat, amíg nem halsz meg!"
  5. Lehessen látni rajtad az istenszolgálat nyomait: ima, böjt, zakát, zarándoklat és megbánás! Kerüld el a rossz szokásokat és hagyományokat, amelyek ellentmondanak Allah törvényének és kövesd a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette– útmutatását és Szunnáját!
  6. Sokat imádkozz, és üdvözöld Allah Küldöttét! Allah dicséretei és üdvözlései legyenek a Küldöttön, a háza népén, a Kortársain és azokon, akik jósággal követték őt az utolsó ítélet napjáig. Allah tégy minket azok közé, akik hitből és számításból böjtölték Ramadánt és akik bűnbocsánatban részesültek.

A muszlimok megegyeztek abban, hogy Ramadán böjtölése kötelező. Tehát, aki nem ismeri be kötelezőnek, az hitetlen.
Ramadán böjtölése a Próféta vándorlása után két évvel került törvénykezésre.

A böjt kötelező minden felnőtt és józaneszű muszlimnak.
A hitetlennek nem kötelező böjtölnie, és nem fogadtatik el tőle, amíg nem lép be az Iszlámba.

Kiskorúnak nem kötelező böjtölni, amíg nem éri el a felnőttkort.

A felnőttkor jelei: A tizenötödik év betöltése, a szőr növekedése az intim hely körül vagy álmodás közbeni magömlés, a menstruáció a lányoknál. Ha ez történik a kicsivel, akkor elérte a felnőtt kort. Ha a kicsi szeretne böjtölni, akkor minden további nélkül böjtölhet. Sőt jobb, ha böjtöl, mert kiskorától megszokja és nagykorában nem lesz neki nehéz böjtölni. Az elmezavarodottnak és az öregnek nem kell böjtölniük. A szellemi fogyatékosnak sem kell böjtölnie és ezt nem kell pótolnia, és ezért nem kell etetnie senkit.

A böjt miértje és hasznossága:

A Bölcs a Magasztos Allahnak az egyik Neve. Ugye, bölcsnek nevezik azt, aki bölcs tulajdonságokkal rendelkezik. A bölcsesség az, hogy valaki értesült minden dologról, tudja minden dolognak az igazi értékét, értelmét és okát. Mivel ez Allahnak az egyik Neve, ezért csak Ő tudja az igazi értékét, értelmét és okát minden teremtésének.

A Böjtnek, amit a magasztos Allah megszabott és kötelezővé tett a szolgáinak, fontos oka és sok haszna van:

  1. Az Allahhoz való közeledés: tehát ez egy istenszolgálat, amivel a szolga közeledhetaz Urához. Az Ura arcáért és kedvéért eltávolodik attól, amit szeret, mint evés, ivás és közösülés. Ezt azért teszi, hogy az Ura kedvében járjon, és hogy a túlvilágon megszerezze a méltó szálláshelyét a Paradicsomban. Ezzel fontosabbnak tartja azt, amit az Ura szeret annál, amit ő maga szeret és elsőbbséget ad a túlvilági szálláshelynek az evilágival szemben.
  2. Az Allahtól való óvakodás: úgy, hogy közben ne felejtse el betartani a böjt szabályait. Azt mondta a Magasztos Allah: "Ti hívők! Előíratott nektek a böjtölés, amiként előíratott azoknak, akik előttetek éltek. Talán óvakodók lesztek!" (Korán, 2:183). Tehát a böjtölő legyen óvatos az Ura szerinti tettekkel, vesse alá magát az Ura parancsainak és távolodjon el attól, amit megtiltott! Ezt a célt szolgálja a böjt, nem pedig azt, hogy a muszlim fölöslegesen kínlódjon azzal, hogy nem eszik, és nem iszik. Azt mondta a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette–: "Aki nem távolodik el a hazugságoktól, a pletykától, a szidalmazástól, bántalmazástól, a csalástól, a verekedéstől, az erőszakos pénz megszerzésétől és a komolytalan beszédtől és viselkedéstől, akkor Allahnak nincsen szüksége arra, hogy eltávolodjon az evéstől-ivástól!" Ha a böjtölő végrehajtja az előző bölcs Koránidézetet és prófétai beszédet, akkor ezzel leszoktatja magát azokról a rossz tulajdonságokról, amelyek esetleg megtalálhatóak benne, megedzi magát, jóra neveli az erkölcsét és egyenes útra irányítja magát. Így, ha elmúlik Ramadán hónapja, akkor ez a viselkedés nagy nyomot hagy a gyakorló erkölcsében és az egyenes út vágásában.
  3. A böjttel, a gazdag tudni fogja azt, hogy Allah milyen nagy keggyel tartotta eddig gazdagságban, hiszen Allah megkönnyítette neki mindennek a megszerzését. Így megköszöni az Urának ezt a nagy kegyet és megemlékszik a szegény testvéréről, akinek nehéz megszereznie a megélhetésre valót. Talán bőkezű és jóságos lesz vele.
  4. A muszlim ember megedzi magát a példás magatartásra és az önuralomra. Ezzel automatikusan eltávolodik attól, hogy állatszerűen éljen, aki nem tudja magát visszafogni vagy megállítani a saját élvezetei, kedve és önző javai követésétől.
  5. Hasznos a szervezetnek: mivel pihenteti a gyomrot, a méreganyagok és a szervezet tartaléka elfogy, így a fölösleges káros anyagokat és folyadékokat a szervezet elhasználja.

Hogy böjtöljön a beteg és az utazó?

Azt mondta a magasztos Allah: „Ha pedig valaki beteg vagy úton van, akkor azonos számú másik napig kell böjtölnie! Allah könnyebbséget akar nektek, nem pedig nehézséget." : (Korán, 2:185).


Két fajta beteg van:

  1. Aki Állandó betegségben szenved, amiből nem gyógyul ki (például a rákbetegség). Ennek nem kell böjtölnie, de etetnie kell minden ramadáni napra egy szegényt vagy egyszerre annyi szegényt etetnie, ahány napot nem böjtölt. Ezt csinálta Anasz Bin Malik –Allahnak kedvezett, amikor megöregedett. Ha pedig nem akar főzni, akkor ételcsomagokat is oszthat szét annyi szegény közé, ahány napot nem böjtölt. A csomag minimális mértéke másfél kilogramm étel.
  2. Ha valakinek a betegsége nem reménytelen, mint a nátha vagy egyéb, annak három esete van:
  1. Ha a böjt nem viseli meg betegsége közben és nem okoz neki ártalmat, akkor minden további nélkül böjtölnie kell és ettől nincs mentsége.
  2. Ha a böjt megviseli betegsége közben, de nem okoz neki ártalmat, akkor nem ajánlatos böjtölnie, mert azok a betegek fel vannak mentve a böjt alól, akiket a böjt megvisel.
  3. Ha a böjt árt neki, akkor tilos böjtölnie. Azt mondta Allah: "Ne öljétek meg magatokat!" (Korán, 4:29). "Ne rohanjatok a pusztulásba!" (Korán, 2:195). Azt mondta a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette–: "Tilos az ártalom és kölcsönös megkárosítás!" Tehát nem szabad annak böjtölnie, aki úgy érzi, hogy káros neki a böjt vagy egy orvos megállapította neki ezt. Ha a beteg meggyógyult, akkor pótolnia kell annyi napot, ahányat nem böjtölt. Ha pedig gyógyulása előtt meghalt, akkor Allah nem számol el vele ezzel kapcsolatban.

Kétfajta utazó van:

  1. Azért utazik, hogy megússza a böjtöt: ebben az esetben böjtölnie kell utazás közben is, mert az Allah követelményeivel szembeni rafináltság nem teszi érvénytelenné Allah követelményét.
  2. Aki nem azért utazik, hogy megússza a böjtöt: ennek három esete van:
  1. Ha utazás közben a böjt nagyon megviseli, akkor nem szabad böjtölnie. Egyszer a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette– Ramadánban utazott és délután azt hallotta, hogy valamennyi utazót megviselt a böjt, akkor a Küldött elővette a vizet és mindenki előtt ivott. Azt mondták neki: „Ó Próféta! Ők tovább böjtöltek!" Erre azt felelte: „Ők a megszegők, ők a megszegők." Ezzel a Próféta –Allah dicsérte és üdvözítette– jelezte, hogy ha meg van engedve az evés, akkor nem kell böjtölni!
  2. Ha utazás közben a böjt csak egy kicsit viseli meg, akkor nem szabad böjtölnie.
  3. Ha utazás közben a böjt nem viseli meg, akkor böjtölhet, de ha szeretne, akkor ehet is, ahogy a Magasztos Allah mondta: "Allah könnyebbséget akar nektek, nem pedig nehézséget." (Korán, 2:185).

Addig utazó az utazó, amíg nem tér vissza abba a faluba vagy városba, ahol lakik. Ha sokáig marad kint és az van a szándékában, hogy ő utazó, nem telepedett le és nem fejezte még be az ügyét, amiért utazott, akkor érvényes az utazási böjt alóli felmentése akkor is, ha sokáig tart az utazása. Nem bizonyosodott be a Küldöttől, hogy valami határidőt szabott volna az utazásnak.
Valakinek a munkája az utazás, állandóan utazik, mint például taxi-, kamion- vagy teherautóvezető; van másfajta utazó is, mint zarándokló, rokonlátogató vagy a kereskedő. Az utazási felmentések szempontjából nincs különbség az utazók között. Ha kimegy a falujából vagy a városából, akkor utazónak számít.


A böjt érvénytelenítői:

A böjt érvénytelenítői hét részre oszlanak:

  1. A közösülés: Ha a böjtölő napközben közösül a feleségével, akkor érvénytelen a böjtje. Ebben az esetben fel kell szabadítania egy rabszolgát vagy szünet nélkül két hónapot kell böjtölnie. Ha ezt nem tudja tenni, akkor hatvan szegényt kell etetnie. Viszont az utazó vagy az, akinek van felmentése a böjt alól, az napközben is közösülhet a felségével.
  2. Csókolózás, ölelés vagy simogatás miatt történő magömlés érvényteleníti a böjtöt. Ebben az esetben egy napot kell helyette pótolnia. Ha pedig magömlés nélkül megcsókolta, megölelte vagy simogatta a feleségét, akkor érvényes a böjtje. A közösülés mindenesetben tilos napközben a böjtölőnek.
  3. Evés-ivás: Ha étel vagy folyadék kerül a gyomrodba, akár a szádon át, akár az orrodon át, ez érvényteleníti a böjtöt. Nem szabad [24]Bakkhur füstjét beszívni, mert ez is érvényteleníti a böjtöt.
  4. Az infúzió, vagy más tápláló eszközök: érvénytelenítik a böjtöt. A rendes injekció, ami nem tápláló, akár érbe, akár izomba szúrják, nem érvényteleníti a böjtöt.
  5. A vér lecsapolása a szervezetből orvosi célokra: érvényteleníti a böjtöt. Ha pedig kevés vért szippantanak, mint a vérvizsgálatnál, az nem érvényteleníti.
  6. A szándékos hányás: Ha azért hánytál, mert nem bírtad ki és kijött magától, akkor érvényes a böjtöd. Ha pedig betetted az ujjadat a torkodba és meghányattad magad, így érvénytelen a böjtöd.
  7. Menstruációs vérzés: érvényteleníti a böjtöt.

Ezek az érvénytelenítők csak három esetben érvényesek:

  1. Ha az illető ismeri ezeket böjtérvénytelenítő feltételeket.
  2. Ha az illető eszénél van.
  3. Ha az illető szándékosan cselekedett.

Ha valaki lecsapoltatja a vérét anélkül, hogy tudná, hogy ez érvényteleníti a böjtöt, ebben az esetben érvényes a böjtje. Azt mondta Allah: "És nem róható föl vétketekül az, ha valamiben hibáztok - ha csak nem a szívetek szándéka szerint." (Korán, 33:5). Azt is mondta: "Urunk! Ne haragudj ránk, ha feledékenyek voltunk, vagy hibáztunk!" (Korán, 2:286). Ibin Hatim –Allahnak kedvezett– Ramadánban két cérnát tett a párnája alá, egy feketét és egy fehéret. Úgy igazodott, hogy kiszedte a két cérnát a párna alól, és ha meg tudta különböztetni a feketét a fehértől, akkor evett, ha pedig nem, akkor nem evett, mert azt mondta a Magasztos Allah:"Egyetek és igyatok addig, amíg meg nem különböztetitek hajnalhasadáskor a fehér szálat a feketétől!" (Korán, 2:187). Ezt elmesélte a Küldöttnek. Erre azt mondta neki: "Az éjszaka sötétségéről és a nap fényéről van itt szó, a hajnalhasadásról van szó, amikor váltakozik az éjszaka sötétsége és a nap fénye." A Próféta –Allah dicsérte és üdvözítette– nem mondta neki, hogy nem érvényes a böjtje. Ez az ember nem tudta megállapítani, hogy mikor jön a hajnal. Ha hajnal körül azért evett, mert azt hitte, hogy nincs még hajnal, akkor érvényes a böjtje. Ha meg naplemenet körül azért, mert azt hitte, hogy lement a nap, akkor is érvényes a böjtje, mert nem tudta az időt. Közölte Aszma-a Bint Abi Bakr –Allahnak kedveztek–: "A Próféta idejében, amikor Ramadán volt és borús volt az ég, miután ettünk, kiderült, hogy még nem ment le a nap. Ha kellett volna pótolni, akkor a Küldöttől –Allah dicsérte és üdvözítette– érkezett volna erről valami felvilágosítás, mert ha mégis szólt volna erről, akkor a híre szétterjedt volna, és tudtunk volna róla, mert Allah magára vállalta a vallás teljes terjesztését az emberek közé." Ha valaki feledésből evett, akkor érvényes a böjtje. Azt mondta a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette–: "Aki feledésből eszik-iszik miközben böjtöl, folytassa a böjtjét, hiszen Allah etette és itatta".

Érvényes a böjtje annak, akit evésre-ivásra kényszerítenek; akinek szájmosás közben véletlenül bement a víz a gyomrába; aki cseppentett a szemébe és közben bement a csepp íze a szájába; akinek alvás közben magömlése volt.

Ha a böjtölő napközben használja a sziwekot, attól érvényes a böjtje. A sziwek használata Ramadánban és böjt közben ajánlatos is.

Amikor Ramadánban a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette– nagyon szomjas volt, akkor vizet öntött a fejére.


Tarauih ima:

Ez egy éjszakai ima, amit Ramadánban és közösen szoktak imádkozni. Ideje: az esti imától hajnalig tartható. A Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette– szerette, ha megtartják ezt az imát. Azt mondta: "Aki Ramadánban hitből és számításból felkel imádkozni, annak Allah megbocsátja az eddig elkövetett bűneit." Közölte Al-Bukhari, hogy azt mondta Aisha –Allahnak kedvezett–, hogy Ramadán valamelyik éjszakáján a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette– felkelt a mecsetben, imádkozott és sok ember csatlakozott hozzá és mögé állt imádkozni. Másnap felkelt és megint imádkozott a mecset legelején és még többen csatlakoztak hozzá és mögé álltak imádkozni. A harmadik vagy a negyedik éjszakánál a Küldött –Allah dicsérte és üdvözítette– nem ment közéjük imádkozni. Amikor eljött a reggel, akkor azt mondta: "Éjszaka láttalak benneteket, viszont azért nem mentem közétek imádkozni, mert nem akartam azt, hogy az éjszakai ima kötelező legyen a számotokra!"
A Szunna szerint: Az éjszakai ima tizenegy meghajlásból áll, amit kettesével kell imádkozni és minden második meghajlásnál végső köszönést kell végezni. Ramadánban megkérdezték Aishától (Allahnak kedvezett) a Küldött éjszakai imájáról, erre azt felelte: „Soha nem imádkozott tizenegy meghajlásnál többet." Omar Bin Al-Khattab –Allahnak kedvezett– felszólította Ubayy Bin Kaabot és Tamim Addarit, hogy tizenegy meghajlású éjszakai imát imádkozzanak az emberekkel.
Ha tizenegy meghajlásnál többet imádkozol, akkor nem baj, mivel érdeklődtek a Küldöttnél –Allah dicsérte és üdvözítette– a felkelési imáról, amire azt mondta: "Kettesével-kettesével kell imádkozni az éjszakai imát. Ha pedig valamelyikőtök attól fél, hogy mindjárt belép a hajnal, akkor befejezésül imádkozzon egy meghajlást. Ezzel (tutir) páratlan számú meghajlássá teszi azt, amit eddig imádkozott." Jobb, ha betartjuk a tizenegy meghajlást, amit a Szunnából tudunk. Így nem nehezítjük a többieknek az imájukat, akik mögöttünk imádkoznak. 
Sokan nagyon gyorsan imádkozzák Tarauih imát, ami ellenkezik a Szunnával és ez érvénytelenné teheti az imát.
Az embereknek ügyelniük kell a Tarauih ima megtartására! Ne veszítsék el az időt azzal, hogy mennek az egyik mecsetből a másikba. Aki az Imámmal feláll imádkozni, az addig imádkozzon, amíg az Imám be nem fejezi, mert Allah csak akkor írja meg neki az egynapos éjszakai imádkozás fizetségét.
A nők pedig csak [25]hidzsábbal és smink nélkül mehetnek a mecsetbe Tarawih imát imádkozni.


[26]Zakátul Fitr

  1. Jelentése: A zakát szó azt jelenti, hogy jóvátétel. Zakátnak is hívják a Ramadán végén szánt adományt, amit az ünnepi imáig meg kell adni. Mielőtt befejezi a muszlim a ramadáni böjtjét, jóváteszi a munkáját azzal, hogy ételt ad egy szegénynek.
  2. Kötelezettsége: A zakát kötelező minden muszlimnak. Meg kell adni a zakátot azokra is, akik az eltartása alatt vannak.
  3. Mennyisége: Egy szaa étel abból az ételből, amit adott országban szoktak enni. Nem szabad tiltott étellel adakozni.
  4. Egy szaa mennyisége: egyenlő két egymásmelletti, normálméretű tenyér tartalmának a négyszeresével. Kilóban körülbelül Három kilogramm.
  5. Ha egy szaa-nál csak kevesebbet tudsz adakozni, akkor adakozzál annyit, amennyit tudsz, de óvakodj Allahtól!
  6. Azt kell tenni, ami a szegényeknek kedvezőbb.
  7. Ajánlatos a magzatra is fizetni, de nem kötelező.
  8. Ideje: Közvetlenül Al-Fitr ünnepi ima előtt, de lehet egy vagy két nappal hamarabb is. Vallási ok nélkül nem szabad elhalogatni az ünnepi ima utánra. Ha ünnepi ima után adod meg, akkor nem fogadtatik el tőled úgy, mint zakát, hanem akkor mindennapi adománynak számít. Ha pedig véletlenül úgy jön az ünnep, hogy nincs miből adakozni, akkor nem baj, ha halogatod.
  9. Helye: Abban a városban kell megadni, ahol éppen élsz.
  10. Nem szabad az étel értékében pénzt juttani a szegényhez, mert ezzel ellenkezel a Próféta Szunnájával. Van másfajta zakát, amikor pénzt kell adni, de a Ramadán végi zakátot mindenképpen ételben kell eljuttatni a szegényekhez.
  11. Kötelező megadnia a zakátot annak, aki az ünnepi imáig belépett az Iszlámba. Aki megnősült, annak kötelező fizetnie a feleségére is. Akinek kisbabája születik, annak kötelező fizetnie a kisbabára is. Az apa az, aki fizet a feleségére és a gyermekeire.
  12. Megengedett egy csoportnak zakátot megadni egyetlen egy szegény részére. Megengedett egyetlen egy személynek megadnia a zakátját több szegény részére.
  13. A zakátra elsőbbségük van a szegényeknek, az árváknak és azoknak, akiknek tartozásuk van.
  14. Időben kell eljuttatni a szegénynek vagy a megbízójának

 



[1] A megtisztulás: a menstruáció befejezése és az utána végezendő fürdés.

[2] Saual-sawal: az Iszlám évnek a 10. hónapja.

[3] Zul hidzsah: az Iszlám évnek a 12. hónapja.

[4] Muharram: az Iszlám évnek a 1. hónapja.

[5] Saban: az Iszlám évnek a 8. hónapja.

[6] Hitből és számításból: hisz Allahban és számít a jutalmára.

[7] Dzsunub: intim kapcsolat gyakorlása után vagy az ejakuláció bekövetkezése után.

[8] Ghuszl (nagymosakodás): ha valaki dzsunub, akkor mennie kell fürdeni.

[9] Sziwek: Faág, amivel fogat mosnak.

[10] Omra: szezonon kívüli zarándoklat.

[11] Leiletul Kadr (Al-Kadr éjszakája): Az elrendelés éjszakája. Ramadán utolsó tíz napjában várható.

[12] Hitből és számításból: hisz Allahban és számít a jutalmára.

[13] Takbír idézete: ALLAHU ABAR ALLAHU AKBAR ALLAHU AKBAR LE ILEHE ILLELLAH ALLAHU AKBAR ALLAHU ABAR ELILLEHI-LHAMD

[14] Al-Fitr ünnep: Ramadán végén a következő napra, saual 1-jére esik.

[15] Ünnepi ima: Al-Fitr ünnep első reggeli napján kell végezni. Ezután következik egy ünnepi prédikáció.

[16] Tarauih ima: Ramadánban tartandó és az esti ima után következik. 8 meghajlásból áll, ami után következik 3 meghajlású witr ima. Tehát összesen 11 meghajlás.

[17] At-Tadzsahhud ima: Az éjszaka utolsó egyharmadában tartandó. 10 vagy 12 meghajlásból áll, ami után következik 1 meghajlású witr ima. Tehát összesen 11 vagy 13 meghajlás, ahogy mondta a küldött –Allah dicsérte és üdvözítette–: "Kettesével-kettesével kell imádkozni az éjszakai imát. Ha pedig valamelyikőtök attól fél, hogy mindjárt belép a hajnal, akkor befejezésül imádkozzon egy meghajlást! Ezzel (tutir) páratlan számúvá teszi azt, amit eddig imádkozott.

[18] Leiletul Kadr (Al-Kadr éjszakája): Az elrendelés éjszakája. Ramadán utolsó tíz napjában várható.

[19] Khaluf: a böjtölő szájának a szagát jelenti.

[20] A Miszk egy nagyon jó illatú illatszer.

[21] Hadzs: Zarándoklat.

[22] Sawal-saual: a hidzsri Iszlámévnek a 10. hónapja.

[23] Zul Hidzsah: a hidzsri Iszlámévnek a 12. hónapja.

[24] Bakkhur: füstölő, ami szép illatot áraszt a szobában!

[25] Hidzsáb - Dzsilbáb és Khimar: Iszlámtörvény szerinti női ruha.

[26] Zakátul Fitr: Al-Fitr ünnepnek a kötelező adománya.

 

الشيخ محمد بن علي العرفج

Írta: Sejk Mohamed Bin Ali Al-Arfaj

Fordította: Nidal Mohamed Amin Abiad

 

https://eihit.com
Létrehozta: Nidal