Üdvözlünk Kedves látogató! Szeretnénk, ha részt vennél a fórumban, és leírnád a saját hozzászólásodat a témák alatt vagy máshol. Ehhez csak annyit kell tenned, hogy bejelentkezel. Ha pedig nincs fiókod, akkor regisztrálj!
Orvosi titoktartás

 

A hála Allahot illeti, az üdvözlés és a béke legyen a Prófétára. Az Iszlám Fiqh (Iszlám tudomány ágazata), nyolcadik találkozójának alkalmából rendezett ülést. Brune-ban, Darussalam városában 1993. Június 21-től 27.-ig tartott (elvándorló időszámítás szerint Muharram hónapja 1-től 7.-ig). Az ülésen megnézték a tanulmányokat az orvosi titoktartás témájában. Miután meghallgatták a beszélgetéseket, és az előadásokat, amelyeket ebben a témában tartottak, eldöntötte a következőket:

A döntvény négy részre oszlik:

A titok, amit a beteg mesél orvosának, amit addig titokban tartott és utána is szeretné, ha orvosa úgy is kezelné. A beteg, ha kéri orvosától, hogy ne mondja senkinek panaszát, vagy megállapított betegségét, adott esetben a titoktartás jogos, a titkot meg kell tartani. A titoktartás magában foglalja a beteg minden tulajdonságát és minden hibáját, amit nem szeretne, hogy másoknak is tudomására jusson.

Ha valaki lelkére kötötte a másiknak, hogy ne mondja senkinek titkát, kötelezve így magát ahhoz, amit hozott az Iszlámtörvény.

A titoktartás megszegésének tiltása. Ha valaki a titoktartást ok nélkül megszegi, akkor Iszlámvallás szerinti eljárásokat kell foganatosítani.

A titoktartásra kötelezettek közül (akiknek szakmájukhoz tartozik a titoktartás), ha megszegik a titok megtartását, akkor megszegik a munkájuknak egyik fő pillérét, mint például az orvosi szakma. Mert a beteg el tud mondani orvosának olyan titkokat, amiket nem mondana másnak, még rokonainak sem.

 

Vannak olyan esetek, amikor a titok megtartása jobban árt az illetőnek, mint ha a titkot megszegnék. Esetleg a titoktartás megszegése jobban használ, mintha betartanák azt. Az ilyen eseteket három részre oszthatjuk:

1. Vannak esetek, amikor meg kell szegni a titkot megtartását. Ezzel követve azt a szabályt, amely kimondja a következőket.: Ha két rossz dolog közül kell az egyiket választani, akkor amellett kell dönteni, ami könnyebb, és kevésbé rossz. A másik szabály, pedig a következőket mondja ki.: Az általános javaknak elsőbbsége van. Tehát ha valaki kárt okoz, az okozott kárt, rá kell terhelni a illetőre. Ezzel eltávolítjuk a kárt a társadalomról. Ennek két esete van:

a.- A kár eltávolítása a társadalomról.

b.- A kár eltávolítása a személyről.

 

Vannak olyan esetek is, amikor megszeghető a titoktartás.:

a.- Javakat szerezve a társadalom számára.

b.- Általános károk megelőzése.

Azokat a kivételeket, amelyek megengedik a titoktartás megszegését, vagy a titok megtartását, össze kell gyűjteni egy lexikonban. A lexikon alapján járjanak el az orvosok szakterületükön, vagy más szakterületen. Ebben a lexikonban világos idézetek legyenek, amelyek elemzései alapján, érthető legyen minden esetben, hogyan kell megszegni a titoktartást.

Ezekhez az esetekhez hozzá kell kötelezniük magukat az orvosoknak is, Iszlámtörvény szerint. Követve így, hogy be kell tartani a vallás előírásait, óvni kell az életet, az értelmet, a nemzetet, és a vagyont.

 

Ez az ülés megbízta az egészségügyi minisztériumot, és az egészségügyi egyetemeket, hogy oktatási napirendjük közé, helyezzék be a titoktartás rendszerét, és azt tartsák fontosnak. Így világosítva fel azokat, akik ilyen téren dolgoznak. Valamint, hozzanak határozatokat ezzel a témával foglalkozva, figyelembe véve az eddigi kutatásokat, amelyeket folytattak ebben a témában.

Allah jobban tudja.

 

Fordította: Abiad Nidal.
Lektorálta: Um Soltan.

 

 

https://eihit.com
Létrehozta: Nidal